A. Özgür Yeniel

A. Özgür Yeniel

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesiyim. Sağlık ve eğitim hizmeti içeren yoğun bir iş tempomuz var. Dolayısı ile gün içinde çok sayıda hasta ile görüşüyor, çözüm üretiyor, ameliyatlara giriyorum. Son on yıldır pelvik taban sorunlarını tedavi etmeye, bildiğim çözümleri yeni nesile öğretmeye çalışıyorum. Bir işi aylarca, yıllarca yaptığınızda kendinize has bazı yöntemler geliştiriyorsunuz. Bu yöntemler sonraki kuşaklara aktarılıyor fakat çoğunlukla unutulup gidiyor. Antik çağın en bilinen, belki de ilk kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Efesli Soranus’un yazdığı “Jinekoloji” adlı eser buna iyi bir örnek… Bu kitapta ilk jinekolojik ameliyatlar tanımlanmış, anne ve kadın hayatını önceleyen, yaşam kalitesine atıflar yapan görüşlere yer verilmiş. Soranus’un çağlara ilham veren etkisi bugün de sürüyor.

Bu nedenle mottomuzu Efesli Soranus’a ithaf ettik: “from a doctor to doctors

Soranus, benim için bir girişimin adı olmaktan öte, beni motive eden ve bu girişimin kurulmasına sebep olan bir ilham kaynağı…

Bizler için rutin haline gelmiş, her meslektaşımızın bu yol ve yöntemleri kullandığını düşündüğümüz fikirler üzerinde çalışıyoruz. Zaman zaman “Bu sadece bizim aklımıza gelmiş olamaz” diyoruz. Çalışmalar, araştırmalar çoğu zaman bizi şaşırtıyor.

Soranus’un bizlere bıraktığı mirastan aldığım ilham ile fikirlerimi hayata geçirmeye karar verdim. Ekiple birlikte sürekli araştırıyoruz, çağdaşlarımızın neler yaptığını öğrenmeye çalışıyoruz. Geçmişte bilinen fakat unutulan, verimsiz görülen bir tedaviyi günümüz teknolojisi ile yeniden ele almaya, eksiklerini gidermeye çabalıyoruz.

Farklı disiplinlerde uzmanlaşmış harika bir ekip ile sürekli yeni fikirler üretiyor, bunları gerçekleştirmenin yollarını arıyoruz. Ben şahsen bunun bir borç olduğuna inanıyorum. Ülkemin, aldığım eğitimin ve bu toprakların bana kattıkları ile durmaksızın çalışıyorum…

Soranus Ar-Ge A.S
Erzene Mh. Ankara Cd. No: 172/67
Izmir, Turkey
[email protected]